Rydzyk, 14.11.2017

Zawiadomienie do CBA w sprawie gruntu dla Rydzyka

Tadeusz Rydzyk będzie miał kłopoty? Poseł Michał Stasiński z PO powiadomił Centralne Biuro Antykorupcyjne o sprawie oddania za bezcen toruńskim redemptorystom państwowej nieruchomości.

Chodzi o potężną bonifikatę na grunt Skarbu Państwa w toruńskim Porcie Drzewnym, którą wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz przyznał na wniosek prezydenta Torunia.Rydzyk dostał tę ziemię w użytkowanie wieczyste, „w drodze wyjątku” bez przetargu. Podobno ma na niej zostać wybudowane muzeum, ale nie wiadomo jakiego rodzaju. Poseł Stasiński więc chce, aby CBA przeprowadziło czynności sprawdzających w tej sprawie. Zaznaczył, że zgodnie z przepisami grunty Skarbu Państwa nie mogą być zbywane podmiotom, które chcą prowadzić na nich działalność zarobkową.

Tuż przy oddanych redemptorystom gruntach już stoi ich kawiarnia i księgarnia. – „W obiektach tych prowadzona jest zarobkowa działalność gastronomiczna oraz handlowa. W rezultacie publiczny majątek należący do Skarbu Państwa został de facto bez żadnego ekonomicznego uzasadnienia oddany za bezcen organizacji związanej z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem, aby wspierać okoliczne przedsięwzięcia biznesowe redemptorystów” – napisał Stasiński we wniosku do CBA.

Poseł PO zwrócił też uwagę na tempo procedury przekazania gruntu. 4 października wniosek w tej sprawie sporządził prezydent Torunia Michał Zaleski, a dzień później wojewoda już wydał stosowne zarządzenie. Stasiński zastanawia się, jak w tak krótkim czasie rzetelnie można zbadać oddanie za bezcen gruntów, które na wolnym rynku byłyby warte pół miliona złotych.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS