Sądy, 13.11.2017

PiS bierze sądy – Duda skapitulował

Jeszcze nie wiadomo za jaką cenę, ale fakt jest pewny. Prezydent Andrzej Duda, który jeszcze przed weekendem robił – w rozmowie z jedną z katolickich rozgłośni – wrażenie, że nie ma szans na porozumienie w sprawie sądów, uległ swojej partii.

Wiadomość ta nawet dla członków PiS była niespodzianką. Z niedowierzaniem przyjęto informację o korzystnym obrocie sprawy i finale negocjacji wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy z szefem sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisławem Piotrowiczem. Zatriumfowała po cichu opozycja, która od początku była zdania, że spór na linii prezydent – PiS jest sztuczny i skończy się kapitulacją prezydenta.

Jak podaje „Fakt” pod koniec tygodnia należy się spodziewać kolejnego spotkania głowy państwa z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Prezydenckie projekty mają trafić pod obrady Sejmu 22 listopada. Jeszcze przed końcem roku zarówno ustawa o KRS, jak i ta o Sądzie Najwyższym, zostaną przyjęte przez parlament. I weta tym razem nie będzie.

Zgodnie z propozycją Prawa i Sprawiedliwości, żaden z klubów nie będzie mógł zgłosić więcej niż 9 kandydatów spośród sędziów, których Sejm będzie wybierał do nowej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Teoretycznie to oznacza, że sześć miejsc obsadzą kluby opozycyjne. Ale to tylko teoria, bo PO i Nowoczesna już zadeklarowały, że nie wezmą udziału w procederze podporządkowania sądów politykom. Wiele wskazuje więc na to, że PiS wybierze 9 osób, a sześć np. klub Kukiz’15.

Przypomnijmy, że KRS – z założenia stojący na straży niezawisłości sędziowskiej – to obecnie 25-osobowy organ, w którym większość przedstawicieli, bo 15 mają środowiska sędziowskie. Wybiera też nowych sędziów, których zaakceptować musi głowa państwa.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS