Lekarze, 18.10.2017

PiS-owski rząd zamierza zatrudnić jeszcze więcej lekarzy z Ukrainy

PiS–owski rząd zamierza zatrudnić jeszcze więcej lekarzy z Ukrainy

Zdaje się, że rządzący znaleźli sposób na protesty polskich lekarzy rezydentów. Po prostu ściągną jeszcze więcej lekarzy ze Wschodu, uproszczą warunki zatrudnienia i w tak prosty sposób „załatają”niedostatki kadrowe – czytamy na portalu dziennik.pl.

Rozmowy w tej sprawie już trwają. Jak mówi Milena Kruszewska, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia: – „Rozważamy skorzystanie z rozwiązań niemieckich, czyli przyznawania ograniczonego prawa do wykonywania zawodu w wyznaczonym miejscu pracy”. Dodajmy, że nawet bez konieczności uzupełniania różnic w wykształceniu – co raczej brzmi już groźnie.

W czasie pracy w Polsce lekarz ubiegałby się o pełne prawo wykonywania zawodu, niwelując te różnice. Minister Konstanty Radziwiłł o takiej ewentualności wspominał podczas sejmowej debaty dotyczącej strajku rezydentów.

Jak podaje portal, obecnie lekarze spoza Unii najpierw muszą nostryfikować dyplom i uzupełnić różnice w wykształceniu, zdać egzamin z języka polskiego (medycznego) i uprawniający do wykonywania zawodu. Według najnowszych danych Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce leczy w sumie 1137 obcokrajowców z 98 państw – przede wszystkim z Ukrainy pochodzi 306 lekarzy.

Natomiast od wejścia do UE z Polski wyjechało niemal 8 tys. lekarzy. Średni wskaźnik w Unii wynosi czterech lekarzy na tysiąc mieszkańców. W Polsce jedynie 2,3. Najgorzej jest w Wielkopolsce, gdzie mieszkańcy mają do dyspozycji 1,6 lekarza na tysiąc osób.

Tymczasem na Zachodzie polskich lekarzy witają z otwartymi rękami. Zarówno Niemcy, jak i państwa skandynawskie od dawna prowadzą aktywną politykę przyciągania lekarzy z Polski, co do których mają gwarancję dobrego wykształcenia. Zachętą są wyższe pensje, niektóre szpitale w Niemczech finansują nawet mieszkania.

Z kolei niektóre szpitale w Polsce – szczególnie w mniejszych miejscowościach – mają tak duże braki, że też oferują lekarzom szereg bonusów: służbowy samochód, mieszkanie czy bezpłatne szkolenia. To jednak nie zawsze działa – chętnych wciąż brakuje. Być może takie bonusy będą zachętą dla pracowników z Ukrainy czy Białorusi.

koduj24.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS