Macierewicz i Kamiński, 05.11.2017

Wojna Macierewicza i Kamińskiego, czyli PiS pęka?

Wojna Macierewicza i Kamińskiego, czyli PiS pęka?

W resortach siłowych obozu rządzącego pojawia się coraz więcej napięć. Zdaje się, że mamy do czynienia z walką o władzę, jaka toczy się między szefem MON Antonim Macierewiczem i koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. PiS, które przez lata piętnowała „układ służb”, sama w krótkim czasie zdołała stworzyć aż dwa – twierdzi w ślad za „Wyborczą” portal WP.

Na czym polega istota konfliktu? Mariusz Kamiński chce połączyć ABW z Agencją Wywiadu, natomiast Antoni Macierewicz mówi „nie”. Przy tym, co istotne – Mariusz Kamiński cieszy się bezgranicznym zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego i nigdy go nie zawiódł. Właśnie dlatego ma wolną rękę i w służbach może robić co chce, powierzając główne funkcje w ABW oraz CBA „właściwym i odpowiednim” działaczom.

To nie wszystko. Kamiński przejął również Agencję Wywiadu, wymieniając płk. Grzegorza Małeckiego na Piotra Krawczyka. I chce zostać ministrem ochrony państwa. W jaki sposób? Kamiński planuje połączyć ABW właśnie z Agencją Wywiadu, tworząc nową „specsłużbę”. Oprócz tego rozdaje pracę w spółkach skarbu państwa. Na „giełdzie” padają nazwiska „ludzi Kamińskiego”: Grzegorz Postek, Aleksander Awdziejczyk, Zbigniew Lasek, Mirosław Gładysz i Tomasz Cichoń.

Szefujący obozowi po drugiej stronie barykady Antoni Macierewicz nie chce oddać w ręce Kamińskiego SKW i SWW. Dysponuje siatką bardziej wprawdzie rozbudowaną od grupy Kamińskiego, ale niejednolitą. Chodzi o wpływy szefa MON w służbach, wojsku oraz w strategicznych instytucjach państwa. SKW zaś jest oczkiem w głowie Macierewicza, bo to jego dzieło. Do obozu Macierewicza należą Piotr Naimski, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Bączek oraz Piotr Woyciechowski.

Jednak notowania Macierewicza spadają. Problemy szefa MON zaczęły się po głośnych dymisjach w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Sytuacja robi się wiec mocno dynamiczna. Wystarczy, że SKW trafi w ręce Kamińskiego, a wówczas zacznie się upadek szefa MON. Może okazać się zbędny dla PiS-owskiej nomenklatury? Inna sprawa, że Kaczyński, zadeklarowany zwolennik działań typu „dziel i rządź” pewnie na to nie pozwoli…

koduj24.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS