Halloween, 01.11.2017

Politycy PiS chcą zakazać Halloween w szkołach. „Te dynie są przerażające”

Politycy PiS chcą zakazać Halloween w szkołach. "Te dynie są przerażające"

Politycy PiS nam się rozochocili. Jak już zmieniać na swoją modłę, to wszystko, co wpadnie w oko. Tym razem – przygotowywanie lampionów z dyń i halloweenowe bale. Posłowie uważają, że ministerstwo edukacji powinno zablokować organizowanie takich imprez w szkołach.

Zacznijmy od tego, że „to nie jest polski zwyczaj” – podkreśla Dariusz Piontkowski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska, zasiadający w sejmowej komisji (nomen omen) edukacji. Już to samo w sobie powinno wystarczyć, ale politykom PiSu inwencji nie brakuje. Poza tym „to moda bezkrytycznie przyjmowana z zagranicy. W szkołach często nauczyciele siłą rozpędu organizują takie bale dla dzieci, łatwo je zająć, cieszą się, że mogą się przebrać” – mówi posłanka Gabriela Masłowska. Według niej tradycja Halloween uderza w moralność dzieci tak samo, jak powieści z Harrym Potterem. – „Dzieci są oswajane z magią, horrorami, stworami, a rodzice są pokazywani jako wrogowie. Nie można na to pozwalać” – stwierdza kategorycznie. „To nie jest zgodne ani z polską, ani z chrześcijańską tradycją” – alarmuje Piontkowski.

Ale to nie wszystko. Zarówno poseł, jak i posłanka martwią się o … emocje dzieci. – „Nie można dzieciom fundować takiego horroru. Wieczorem te dynie z wyciętymi zębami wyglądają przerażająco– zwierza się Masłowska. I zapowiada, że wystąpi do ministerstwa edukacji w tej sprawie. Podobnie myśli poseł PiS. – „To święto jest makabryczne i angażowanie w to dzieci nie jest dobre. Dziwię się nauczycielom, którzy chcą to organizować. To jest chore, że dzieciom organizuje się Halloween. Na siłę się nas zmusza, byśmy ten zwyczaj obchodzili. Idiotyczne. Ten zwyczaj kojarzy się z horrorem. Nie można tak narażać dzieci, zwłaszcza najmłodszych” – załamuje ręce Piontkowski. Uważa, że resort edukacji za pośrednictwem kuratoriów mógłby interweniować w sprawie organizowania Halloween w szkołach i przedszkolach. Obrywa się nawet restauratorom, którzy przyozdabiają swoje lokale dyniami.

Nawet egzorcyści Diecezji Płockiej zaapelowali, by nie organizować takich zabaw na obcą modłę dzieciom. „Często wiąże się ze wzrostem liczby opętań wśród dzieci” – tłumaczą. Bo „Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się na działanie złych duchów” – napisali płoccy egzorcyści. Także Episkopat skrytykował obchodzenie Halloween. – „To pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Badania psychologiczne wykazują, że mali uczestnicy tej zabawy mogą odczuwać później lęki lub mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami, za które są przebierani. Tak więc Halloween nie jest tylko niewinną zabawą, ale niesie ze sobą poważne konsekwencje, choć wiele osób to bagatelizuje, a nawet ośmiesza” – mówi Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

koduj24.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS