Macierewicz, 30.10.2017

Wielka mistyfikacja Macierewicza

Wielka mistyfikacja Macierewicza

Wiarygodność Polski została nadszarpnięta, a jeszcze całkiem niedawno było tak pięknie. Szef resortu obrony z dumą kiwał głową, kiedy prezydent podpisywał ustawę, w myśl której w roku 2018 po raz pierwszy w historii budżet MON przekroczy 40 mld złotych. Polskie wydatki na obronę narodową liczone razem z tymi poza budżetem MON sięgną 41,14 mld. zł. Od tej pory Polska będzie po USA rekordzistą wydatków obronnych w NATO – donosiły z radością światowe media. Już teraz wydaje 2 proc. PKB na wojsko – a będzie nawet 2,5!

Czy na pewno? Jak dowiadujemy się z „Polityki”, budżet MON wcale tego nie potwierdza. Ma on więcej wspólnego z kreatywną księgowością niż faktami. W funduszu resortu znalazły się bowiem spore kwoty przeznaczone na dwa programy innych ministerstw. Gdyby je odjąć, polskie wydatki obronne nie tylko nie rosną, ale wręcz maleją. MSWiA, „zgarnia” przecież z tej puli na modernizację policji, straży pożarnej, straży granicznej i BOR, a Ministerstwo Zdrowia na szkolenie pilotów LPR… W ten prosty sposób odpada prawie 440 milionów, czyli ponad 1 proc. Trzeba też odjąć 800 mln ekstra, przeznaczonych na zakup samolotów VIP – dorzucony w zeszłym roku do wydatków modernizacyjnych, choć nie mający charakteru zbrojeniowego. Tym sposobem nakłady na obronność maleją do poziomu 1,94 proc.

Na dodatek mniej będzie środków na modernizację oraz realizację kluczowych 15 programów zbrojeniowych z tak zwanego PMT. Na przykład plany przedstawione w Sejmie nie przewidują umowy na tak potrzebne śmigłowce morskie – poszukiwawczo-ratownicze z funkcją zwalczania okrętów podwodnych. MON stwierdza, że jest w stanie uporać się ledwie z zamówieniem śmigłowców dla wojsk specjalnych, a marynarze po prostu muszą zaczekać. W TV Trwam Antoni Macierewicz przekonywał, że Polska postawi na śmigłowce uderzeniowe, choć wcale nie widomo, czy zostaną one kupione choćby w przyszłym roku.

Nie lepiej przedstawia się sytuacja z realizacją największego programu wojskowego – obrony powietrznej „Wisła”. Na program wart według oficjalnych zapewnień 30 mld przyszłoroczny budżet ma tylko… 200 mln złotych.

Niepokojący jest również brak w szczegółowych zapowiedziach, choćby wzmianki  o nowych okrętach podwodnych Orka. Program „Zwalczanie zagrożeń na morzu” ma się w przyszłym roku ograniczyć do „pozyskania niszczyciela min Kormoran II, okrętu patrolowego Ślązak i sprzętu dla morskiej jednostki rakietowej”. Nie będzie też umów na dwa dodatkowe Kormorany.

Dlaczego tak się dzieje? Jak MON uzasadnia zabranie 440 mln ze ściśle wojskowych wydatków na potrzeby innych resortów? Jak powiedział „Polityce” szef departamentu budżetowego gen. dyw. Sławomir Pączek sprzęt formacji mundurowych będzie miał zastosowanie zarówno cywilne, jak i wojskowe, a śmigłowce pogotowia lotniczego dadzą się wykorzystać w czasie wojny.

Jeśli przyjrzeć się sprawie bliżej, wszystko to ma jednak wyraźne tło polityczne i odzwierciedla układy w rządzie.  Wicepremier Mateusz Morawiecki, nie zgodził się już wiosną na istotny wzrost wydatków obronnych – do 2,1 proc. PKB – w obecnej kadencji. Ścieżkę dojścia do mitycznych 2,5 proc. MON musiał wydłużyć, a wzrost procentowy zacznie się od 2020 r.

Suma summarum, informacje zaprezentowane w Sejmie podważają pozytywny przekaz o przeznaczaniu 2 proc. PKB na obronność. Można się spodziewać, że naszym generałom i politykom będą w kuluarach stawiane pytania: jak to jest z tym waszym budżetem obronnym? Rzecz jasna ani NATO, ani USA nie wycofają z tego powodu wojsk sojuszniczych, ale zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, może być narażony na niekomfortową sytuację choćby na lipcowym szczycie NATO w Brukseli. Powiedzmy sobie szczerze, że prezentacja takiego budżetu kilka dni po tym, jak prezydent głośno zachwalał „polskie 2 proc. na obronność”, godzi w jego wizerunek. /jp/

koduj24.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS