NGO’sy, 28.10.2017

Norwegowie zablokowali zapędy rządu PiS

Norwegowie zablokowali zapędy rządu PiS

Rząd PiS chciał przejąć całkowitą kontrolę nad tzw. funduszami norweskimi. To dotacje z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu dla rozwijających się krajów Unii Europejskiej. Na lata 2014-2021 Polsce przyznano 800 milionów euro.

5 procent z nich to część przeznaczona na dofinansowanie organizacji pozarządowych. Ich rozdziałem dalej zajmować się będą NGO’sy, a nie funkcjonariusze PiS. – „Dla nas do dosyć oczywiste. Nie chcemy, żeby pieniądze norweskiego rządu były wykorzystywane politycznie. Pragniemy, aby fundusze były przyznawane najbardziej profesjonalnie zasługującym na to organizacjom pozarządowym oraz tej części społeczeństwa obywatelskiego, która najbardziej jej potrzebuje” – powiedziała TVN 24 Karsten Klepsvik, ambasador Królestwa Norwegii w Polsce.

Norwegom nie podoba się podejście rządu polskiego do prawa oraz jego stosunek do organizacji pozarządowych. Trudno się dziwić, kiedy wicepremier Piotr Gliński tak się wypowiada: – „Nie wydaje mi się, żeby Fundacja Batorego mogła ponownie pełnić funkcję operatora. Nasza propozycja jest taka, żeby operatorem zostało Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego„. Czyli inaczej mówiąc, zależny od PiS, nowo powołany Narodowy Instytut Wolności.

Fundacja im. Batorego ripostuje: – „To, że my walczyliśmy o to, żeby to nie był Narodowy Instytut Wolności, to nie dlatego, że my chcemy ubiegać się o bycie operatorem. Ważne jest, żeby ten operator był niezależny. Jeżeli znajdzie się inny operator, który zapewni niezależność działania tego funduszu, tym lepiej” – powiedziała Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka fundacji.

Efektem długich, tegorocznych negocjacji z Norwegami jest podział funduszu dla organizacji pozarządowych na część ogólnopolską i regionalną. Najważniejsze jednak, że PiS-owi nie udało się przejąć kontroli nad rozdziałem funduszy norweskich.

koduj24.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS