Sąd Najwyższy, 16.05.2017

 

SN: „stanowczy sprzeciw” wobec projektów ws. wymiaru sprawiedliwości

16.05.2017

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wyraziło stanowczy sprzeciw wobec projektów ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem sędziów prowadzą one do naruszenia zasad niezależności władzy sądowniczej i niezawisłości sędziów. Sędziowie wezwali do debaty na temat reformy. – Nie zgadzamy się z publicznym dyskredytowaniem władzy sądowniczej w oczach społeczeństwa – skomentował Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Uchwałę przyjęło nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, poświęcone sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Za jej przyjęciem głosowało 71 sędziów SN, jeden sędzia wstrzymał się od głosu; nie było głosów przeciwnych.

„Działania władz prowadzą do destrukcji systemu sądownictwa, a przez to osłabiają Państwo Polskie. Zamiast podjęcia dyskusji o potrzebie i kierunku reformy sądownictwa, przedstawione propozycje ograniczają się niemal wyłącznie do umożliwienia zmian kadrowych, służących podporządkowaniu sądów politykom. Sąd Najwyższy nie może w tej sytuacji stać obojętnie wobec oczywistego łamania zasad i norm konstytucji” – głosi uchwała umieszczona na stronach SN.

– Proponowane zmiany dążą do wzmocnienia ministra sprawiedliwości, który jest jednocześnie prokuratorem generalnym i politykiem. Nie chodzi o obecny stan polityczny, a o rozwiązania na przyszłość – mówił na konferencji Laskowski. Sędzia stwierdził też, że proponowane zmiany są niezgodne z konstytucją, gdyż łamią zasadę odrębności władzy sądowniczej.

Zdaniem Laskowskiego reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, bo obecnie ludzie skarżą się na opieszałość sądów. – Trzeba przeprowadzić reformę, by sądownictwo działało sprawniej – mówił.

W uchwale dodano, że SN solidaryzuje się z podejmowanymi w tych sprawach uchwałami Krajowej Rady Sądownictwa, zgromadzeń ogólnych sędziów, stowarzyszeń sędziowskich, organów samorządów zawodów prawniczych oraz rad wydziałów prawa polskich uniwersytetów.

„Wzywamy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, prezesa Rady Ministrów i ministra sprawiedliwości oraz wszystkich posłów i senatorów do zainicjowania dyskusji w sprawie rzeczywistej i potrzebnej reformy wymiaru sprawiedliwości, pamiętając o spoczywającej na nas wszystkich odpowiedzialności za Państwo i jego wizerunek na świecie. Wyrażamy gotowość włączenia się do prac nad reformą” – stwierdza uchwała.

onet.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS