Tusk v. Saryusz-Wolski, 06.03.2017

 

„Nie zobaczyliśmy wysokich lotów Saryusz-Wolskiego, a Tusk jest orłem”. Liberadzki o wyborze szefa Rady Europejskiej

06.03.2017

- Przewodniczący Rady Europejskiej musi mieć posłuch – ocenił w programie „Graffiti” wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki. Zdaniem eurodeputowanego wybór szefa Rady Europejskiej to gra w lidze światowej, a Unia Europejska to globalny gracz. – Nie wyciąga się nowego kandydata w ostatniej chwili – ocenił polityk.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało w sobotę notę do MSZ Republiki Malty, w której formalnie zgłosiło kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej.

 

„Orzeł nie wie, dlaczego lata, ale lata wysoko”

 

Zdaniem Liberadzkiego szef Rady Europejskiej musi być nie tylko być koordynatorem, ale także trzeba być inicjatorem. – Trzeba mieć posłuch w tym gronie, a o to nie jest tak łatwo – ocenił polityk.

 

- Czy Saryusz-Wolski miałby posłuch - to jest dylemat. Nie kwestionuję jego kwalifikacji i wiedzy. Pytanie, czy jest nam potrzebny ornitolog, czy orzeł. Tu w tym momencie nie trzeba dużo wiedzieć o fruwaniu. Orzeł nie wie, dlaczego lata, ale lata wysoko. Nam jest potrzebna propozycja takiej osoby, która będzie tym orłem, no i tutaj jednak przewagę ma Donald Tusk - stwierdził eurodeputowany.

 

Europoseł stwierdził, że „Donald Tusk jest orłem”. – Nie zobaczyliśmy możliwości wysokich lotów Saryusz-Wolskiego. Za późno został zgłoszony – dodał.

 

„Do osoby trzeba przyzwyczaić”

 

- Kandydata nie wyjmuje się „dzień przed”. Trzeba do osoby przyzwyczaić - ocenił kandydaturę Saryusz-Wolskiego. Podkreślił, że „rozmawiamy o grze w lidze światowej”, a „Unia Europejska to globalny gracz”.

 

- Pamiętajmy, w Radzie Europejskiej zasiadają prezydenci, kanclerze, premierzy. Ten, który organizuje ich pracę, koordynuje, powinien mieć uznanie. To jest kod postępowania - dodał.

 

„Przewodniczący musi rozmawiać z każdym rządem”

 

Zdaniem wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego są również argumenty przemawiające przeciwko kandydaturze Donalda Tuska.

 

- Są oczekiwania Rady, że przewodniczący jest w stanie rozmawiać z każdym rządem. A w tym momencie nie może rozmawiać z polskim - podsumował.

polsatnews

Polsat NewsDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS