Macierewicz, 29.10.2016

 

SOBOTA, 29 PAŹDZIERNIKA 2016

STAN GRY: Chwin: Lud patrzy na KOD jak na mędrków, Siedlecka: Sądy wydają się nieludzkie, GW: Morawiecki bierze KGHM

— DUDA ODCINA SIĘ OD MACIEREWICZA I STRASZY RZĄD WETEM – piszemy na 300POLITYCE. 
http://300polityka.pl/news/2016/10/28/duda-odcina-sie-od-macierewicza-i-straszy-rzad-wetem/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
PiS w internetowym klipie zaprasza na społeczne obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Jarosława Kaczyńskiego
Grupiński: Oczekuję od prokuratury wycofania się z fatalnej i barbarzyńskiej decyzji o ekshumacjach
Kalinowski: Decyzja ws. ekshumacji jest polityczna, po to, by wlewać w społeczeństwo podejrzenia o zamachu
Sasin: Reforma edukacji jest dobrze przygotowana. Wiemy, jaka odpowiedzialność na nas ciąży
Magierowski: PAD zapewnia, że jego informacje pochodzą z najlepszych, wiarygodnych źródeł. Egipt nie przekazał Mistrali

http://300polityka.pl/live/2016/10/29/

— NA PRZYKŁADZIE KGHM WIDAĆ SIŁĘ MORAWIECKIEGO U PREZESA PIS – Jacek Harłukowicz w GW: “Polityk PiS tłumaczy: – Przykład KGHM pokazuje, jak zmienia się układ sił w PiS. Lipiński jest marginalizowany. Jeszcze w czwartek wieczorem wydawało się, że uda mu się obronić Skórę, a tym samym zachować polityczną pozycję. Ale w nocy musiała zapaść nowa decyzja i z pewnością podjął ją Jarosław Kaczyński. Witek niby rośnie w siłę, ale tak naprawdę to Morawiecki jest teraz najbliżej prezesa i zdobywa kolejne przyczółki”.

— LUD PATRZY NA KOD JAK NA MĘDRKÓW – STEFAN CHWIN W ROZMOWIE Z GW: “Obawiam się, że lud patrzy na KOD jak na zbiorowisko mędrków, którzy mają niezrozumiałe, fanaberyczne pretensje. Wolność wyznania? Przecież wszyscy Polacy są katolikami, więc na co komu jakaś wolność wyznania, skoro mamy u nas pełną wolność wyznania dla katolików? I jakby tego było mało, lud widzi, że mędrkowie nie za bardzo są zadowoleni, że lud dostał 500 . Co jest prawdą, ponieważ mędrkowie mówią, że pomysł przyznania 500 jest społecznie usprawiedliwiony, tylko pytają, czy jest bezpieczny ekonomicznie dla polskiego państwa. I ta uwaga już się nie podoba.

— CHWIN: WSPÓLNOTA TO PRZEMOC – mówi dalej GW: “ Ale społeczeństwo demokratyczne nigdy nie będzie żadną wspólnotą. Jest ono niejednorodną przestrzenią konfliktów ekonomicznych, światopoglądowych, politycznych, religijnych, genderowych – można je mnożyć. To ustroje totalitarne podstępnie obiecywały, że przerobią zgniłe społeczeństwo demokratyczne na prawdziwą wspólnotę. Tak było w nazizmie. Idea wspólnoty została też skompromitowana przez lewicę totalitarną. Kiedy słyszę słowo “wspólnota”, od razu czuję oddech zbliżającej się przemocy, która chce wspólnotę na ludziach twardo wymuszać, udając przy tym, że tylko zbiera złote ziarna do wspólnego kosza”.

— WYTNĄ MACIEREWICZA SKĄD SIĘ DA, PARTIA SIĘ BUNTUJE PRZECIW SZEFOWI MON – Magdalena Rubaj w Fakcie: “ – Trzeba Antoniemu zabrać trochę zabawek – mówi nam jeden z członków rządu. Jego zdaniem Mateusz Morawiecki (48 l.) „musi mieć większy wpływ na zbrojeniówkę”. – A już na pewno nie może dać sobie odebrać tych elementów, które są częściami jego planu. Musi tę wojnę wygrać! – mówi nasz rozmówca.
Druga część planów to zapobieżenie budowie wpływów Macierewicza w terenie. W połowie listopada zaczynają się w PiS wybory lokalnych “baronów”. Szef MON ma ochotę znów być szefem łódzkiego PiS, a struktury powiatowe obsadzić swoimi ludźmi. – Może dojść do koalicji – wszyscy przeciw Macierewiczowi, trwają rozmowy – mówi nam jeden z polityków PiS. Wielu ważnych członków PiS przyznaje, że prezes Jarosław Kaczyński (67 l.) jest zbyt miękki wobec szefa MON. – A moim zdaniem ostatnie akcje to było testowanie, ile mu wolno. I musi się dowiedzieć, że nie wszystko – twierdzi jeden z nich”.

— PRZYSZŁY PREMIER LITWY W PIERWSZĄ WIZYTĘ UDA SIĘ DO WARSZAWY – jak mówi Saulius Skvernelis w rozmowie z Agnieszką Burzyńską w Fakcie: “- Jeszcze nie wiadomo, ale myślę, że to będzie albo Ryga, albo Warszawa.
– Warszawa? To niepopularna tutaj decyzja.
– Niepopularna, to prawda. Teraz stosunki polsko-litewskie nie są normalne.
– Są złe.
– Nie są normalne – dyplomatycznie mówiąc, a Polska to jest partner strategiczny. Zarówno pod względem ekonomicznym, jak i wojskowym. Musimy wspólnie pracować. Polska jest bardzo ważnym partnerem dla Litwy.
– A co się stało, że stosunki pomiędzy Polską a Litwą stały się takie chłodne, delikatnie mówiąc?
– Największy problem to ten, że przestaliśmy rozmawiać ze sobą. Spotkania oficjalne nie przynoszą postępów, a przyczyną tego są niesnaski dotyczące mniejszości: zarówno polskiej żyjącej na Litwie, jak i litewskiej w Polsce. Przez to brakuje narzędzi politycznych. Ja pamiętam, jak strona litewska złożyła obietnice Lechowi Kaczyńskiemu i nie dotrzymała słowa”.

— LITWA POPRZE TUSKA – mówi przyszły premier w rozmowie z Burzyńską: “Tak. To dobrze, że człowiek z tego regionu zajmuje tak wysokie stanowisko. To bardzo dobra decyzja. Wolimy, aby te najwyższe stanowiska były obejmowane przez Litwinów albo sąsiadów Litwy, którzy znają problemy regionu”.

 EUROPOSŁANKA GOSIEWSKA WYCENIŁA ŻYCIE MĘŻA NA 3,5 MLN ZŁ, A WDOWY PO OFICERACH BOR NIE DOSTAŁY RENTY – tytuł w Fakcie.

— WDOWA PO GOSIEWSKIM RUSZA DO WALKI O MILIONY ZA ŚMIERĆ MĘŻA – jedynka SE. Zdjęcie nagrobku Przemysława Gosiewskiego ze słowami: “Wdzięczność ważniejsza jest od pieniędzy”.

— DZIWI MNIE ZWŁASZCZA JEDEN Z PORTALI PRAWICOWYCH – BEATA GOSIEWSKA W SE: “Pierwsze zmanipulowane informacje wypuścił portal OKO, który jest tworzony przez ludzi związanych mocno ze środowiskiem „gazetowyborczym”. W zespole jest wielu dziennikarzy związanych z tym środowiskiem. Przyznam, że zaskakuje mnie ta niewyobrażalna skala chamskiego i zorganizowanego hejtu, skierowanego przeciwko mnie. Po ataku portalu mieliśmy już całą serię artykułów. To, że zaatakowały media tzw. salonu, nie dziwi, bo z ich strony nie spodziewam się niczego dobrego. To, że rozpisują się o tym tabloidy, jest przykre, ale rozumiem, że tam liczy się sensacja. Najbardziej przykre, że news na mój temat bezrefleksyjnie podchwycił jeden z portali określających się jako prawicowy.
– O jaki portal chodzi?
– Tytułu nie podam, bo mogło to wynikać nie ze złej woli, ale po prostu ludzkiego błędu. Szczególnie że ostatnio wiele prawicowych mediów zachowuje się w porządku”.

— RZĄD KUPUJE TELEFONY ZA 2,5 MLN ZŁ – NAJDROŻSZE NA RYNKU – pisze Fakt – jeden kosztować będzie aż 3,7 tys zł.

— ODPOWIEDŹ DO KE JEST ADRESOWANA DO WYBORCÓW PIS – EWA SIEDLECKA w GW: “Rząd adresuje tę odpowiedź do swoich wyborców, którzy w detale nie wchodzą. Podobnie jak argument, że nie ma sensu publikować wyroków Trybunału do ustawy o TK z grudnia 2015 r., bo teraz jest już inna ustawa. Owszem, ale wyrok ów ustanawia uniwersalne standardy podziału władz, niezależności sądu konstytucyjnego i niezawisłości sędziów. Taki jest cały wywód rządu. Ma jeden cel – wykazać się przed wyborcami niezłomnością”.

— SĘDZIOWIE NIE POTRAFIĄ TAK UZASADNIAĆ WYROKÓW, BY DAWAĆ PUBLICZNOŚCI POCZUCIE, ŻE JEST ŚWIADKIEM CZYNIENIA SPRAWIEDLIWOŚCI – Ewa Siedlecka w GW: “ Jest wielką słabością polskich sądów, także Trybunału Konstytucyjnego, że sędziowie nie potrafią tak uzasadniać wyroków, by dawać publiczności poczucie, że jest ona świadkiem czynienia sprawiedliwości. Boją się „publicystyki” w wyrokach, uciekają w żargon prawny i formalistykę, sądząc, że w ten sposób wyrok wyda się bardziej obiektywny. A wydaje się bardziej nieludzki”.

— BARBARA NOWACKA: EKSHUMACJE SĄ NIEMORALNE – mówi w rozmowie z GW: “ …są niemoralne. Dla doraźnych potrzeb politycznych naruszają tabu śmierci. Jeśli naprawdę chcą zbadać, czy na pokładzie samolotu doszło do wybuchu, wystarczy im wrak, może ubrania, które nam zwrócili, albo kilka ciał. Wyobrażam sobie cierpienie nastolatki, której ojca będą wyciągać z grobu, by szukać dowodów na teorie spiskowe typu „rząd Tuska był winny katastrofy”. Obrzydliwość. I mówię to, choć mnie osobiście temat ekshumacji nie dotyczy. Mama została skremowana. Tego chciała”.

— POSŁOWIE OPOZYCJI OBWIESZCZALI, ŻE SĄ WIERZĄCY – Nowacka w GW: “Znakomita większość posłów i posłanek opozycji obwieszczała, że jest wierząca, religijna, chodzi do kościoła. Kiedy posłowie prawicy opowiadali rzeczy przerażające, nieprawdziwe i niegodne, na sali panowała cisza. Dowodzi to, że ich postawy zawierają się między rzeczywistym konserwatyzmem a koniunkturalizmem, na ile można się narazić hierarchom. Co kogo obchodzi, czy posłowie są wierzący? To jest ich prywatna sprawa”. Tym większy szacunek dla tych, którzy otwarcie mówili o prawie kobiet do wyboru i świeckim państwie. Dosłownie kilka osób.

— MIESZKANIE PLUS TO WYDMUSZKA – NOWACKA: “o przyjrzyjmy się temu rydzowi. W proponowanych zapisach jest też likwidacja katalogu osób objętych ochroną przed eksmisjami na bruk. Będzie można wyrzucić osoby niepełnosprawne, emerytów czy kobiety w ciąży. Potrzebny jest większy dostęp do tanich mieszkań. A mamy na razie zapowiedź PR-owej wydmuszki”.

— HISTORIA ZAMIAST MATEMATYKI – NOWACKA O REFORMIE EDUKACJI: “A jeśli dodać do tego reformę edukacji, to zostaniemy cofnięci o 40 lat. Bez umiejętności matematyczno-logicznych bardzo trudno będzie konkurować polskim młodym ludziom na rynku pracy. Będą mieć historię i religię zamiast logiki, matematyki, informatyki i filozofii z etyką, które pozwoliłyby im rozumieć świat. Trzeba znać historię, ale zachowajmy sensowne proporcje. Poza wszystkim miejsce religii nie jest w szkole”.

— NOWACKA O PROGRAMIE RAZEM – NIE MA KONIECZNOŚCI, ŻEBY KAŻDY MIAŁ UMOWĘ O PRACĘ, TO SKANDYNAWIA LAT 70: “Mamy podobne poglądy na politykę miejską, na prawa człowieka. Spotykamy się na „czarnych protestach”. Jednak program Razem jest zbiorem bardzo idealistycznych zapisów, czasami nierealnych, odwołujących się do Skandynawii lat 70. A my jesteśmy Polską 2016 r. w zglobalizowanej Europie. Inna gospodarka, inny rynek pracy, inny moment historii. Nie ma dziś takiej konieczności, by każdy pracownik miał umowę o pracę, bo są takie zawody, w których ludzie tego nie chcą. Pracują na zleceniach czy kontraktach dwie godziny dla jednego, dwie dla drugiego i sześć dla jeszcze innego pracodawcy. Co innego w fabrykach i administracji. Nie można patrzeć na przedsiębiorców jak na wyzyskiwaczy, bo świat się zmienił i połowa z nas jest przedsiębiorcami dysponującymi niewielkim kapitałem. Znam sporo ludzi, którzy pracują na etat, a popołudniami pieką ciasta, szyją torby czy tworzą oprogramowanie. I dobrze byłoby budować dla nich przyjazne państwo”.

— KATARZYNA HALL O ASPEKCIE KONFLIKTU MIĘDZY SAMORZĄDAMI W REFORMIE EDUKACJI – mówi w rozmowie z GW: “ – Przede wszystkim między samorządowcami. Ta reforma oznacza twarde przesunięcie bardzo dużych pieniędzy z gmin do powiatów. Wydaje mi się, że chodzi o wywołanie napięcia pomiędzy jednostkami samorządowymi oraz o wynik wyborów samorządowych. Proszę, pan burmistrz, pan wójt sobie nie radzą – i po dwóch latach takich problemów przychodzą wybory samorządowe oraz lokalne kampanie wyborcze”.

— NA NARODOWCÓW JEST W ZASADZIE CAŁKOWITE EMBARGO – mówi Krzysztof Bosak w rozmowie z Elizą Olczyk w RZ: “Jeżeli chodzi o ideową prawicę to wszyscy sądzą, że nasza opcja jest u władzy, bo PiS intencjonalnie nadużywa narodowej retoryki. Tymczasem środowiska ideowej prawicy, żeby cokolwiek przeprowadzić, muszą używać nacisku lub jakichś forteli, żeby przypadkiem ktoś z kierownictwa PiS się nie połapał czy nie przestraszył. A na narodowców jest w zasadzie całkowite embargo. Wielu umiarkowanych konserwatystów pracuje dla rządu, ale muszą uprawiać pisowską mimikrę. Na szczęście taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie, bo dzisiejsi liderzy to już ludzie starszego pokolenia, a postępowy i liberalny klimat tzw. opozycji demokratycznej z czasów PRL powoli odchodzi do lamusa”.

— MŁODE POKOLENIE NAWET WŚRÓD DZIAŁACZY PIS JEST IDEOWO BLIŻSZE NAM NIŻ KACZYŃSKIEMU CZY LIPIŃSKIEMU – mówi dalej Bosak: “Nie chciałbym, żeby to zabrzmiało tak darwinistycznie. Ale obserwując debatę w internecie, odnoszę wrażenie, że młode pokolenie nawet wśród działaczy PiS jest ideowo bliższe nam niż Jarosławowi Kaczyńskiemu czy Adamowi Lipińskiemu. Dziś ci politycy o raczej liberalnych poglądach kontrolują polityczną reprezentację wielu milionów wyborców o narodowo- konserwatywnych przekonaniach. Takie napięcie nie może trwać wiecznie”.

— W PIS JEST WIELU DOBRYCH KATOLIKÓW, ALE NIE MAJĄ WPŁYWU NA TO, CO ROBI RZĄD CZY PARTIA – Bosak dalej: “Ale używa ich do swojej wojny informacyjnej, a nie do spokojnego krzewienia tradycyjnych wartości. W TVP unika się sporów światopoglądowych, o kontrrewolucji nie może więc być mowy. W PiS jest wielu dobrych katolików, ale nie mają wpływu na to, co robi rząd czy partia. Nawet premier Beata Szydło, która sygnalizowała swoje poparcie dla pełniejszej ochrony dzieci nienarodzonych, okazała się bezradna wobec liberalnego nastawienia Jarosława Kaczyńskiego”.

— RZĄD NA FORUM UE PRZEGŁOSOWAŁ DEKLARACJĘ POPIERAJĄCĄ POSTULATÓW RUCHÓW LGBT – jeszcze Bosak: “Ostatnio nasz rząd na forum UE przegłosował deklarację popierającą postulaty ruchów LGBT. Pytam, jaki był cel takiej decyzji. Bo jeżeli chodziło o obniżenie napięcia między nami a instytucjami unijnymi, to moim zdaniem była to całkowicie błędna kalkulacja. Trzeba na arenie międzynarodowej artykułować naszą chrześcijańską tożsamość i kulturową odrębność, bo inaczej nas zadepczą”.

— GAZETA POLSKA CODZIENNIE O RZEKOMYM RAPORCIE BND NT SMOLEŃSKA
http://tvp.info/27531546/gpc-publikuje-skany-raportu-niemieckiego-wywiadu-bnd-o-smolensku

— MATKA CHOREGO DZIECKA DO KACZYŃSKIEGO – jak mówi w rozmowie z Renatą Grochal w GW Janina Szczęsna-Ignaczak, emerytowana dziennikarka, matka Piotra i Macieja Szczęsnych, babcia bramkarza AS Roma Wojciecha Szczęsnego: “Prosiłabym pana Kaczyńskiego, żeby pojechał ze mną do ośrodka w Radości, gdzie mieszka mój Piotrek, żeby te dzieci chociaż zobaczył. I żeby się zastanowił, jak z takim dzieckiem w domu żyć”.

300polityka.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS