Caracale, 07.10.2016

 

PIĄTEK, 7 PAŹDZIERNIKA 2016

MSZ: Polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe przełożone na inny termin

20:11
waszcz1

MSZ: Polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe przełożone na inny termin

Jak czytamy w oświadczeniu ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego:

„Polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe zostały przełożone (nie odwołane) na inny termin. Będą poprzedzone konsultacjami ministrów spraw zagranicznych w najbliższych dniach”

Jak czytamy dalej:

„Jesteśmy przekonani, że zakończenie procedury zakupu śmigłowców bez podpisania kontraktu nie wpłynie na całokształt współpracy z Francją. Nasze relacje dwustronne mają strategiczny charakter i opierają się na szerokim spektrum wspólnych priorytetów i projektów.”

300polityka.pl

Prezydent Francji przekłada wizytę w Polsce. Pałac Elizejski: Decyzja przez caracale

bc, PAP, 07.10.2016

Francois Hollande i Caracal

Francois Hollande i Caracal (Agencja Gazeta/Airbus)

• Francois Hollande miał przylecieć do Polski 13 października
• Pałac Elizejski odwołał jego wizytę. Nie wiadomo, kiedy przyjedzie
• Francuzi przyznają, że to na skutek fiaska rozmów ws. zakupu carcali
 Prezydent Francji Francois Hollande przekłada wizytę w Polsce – donosi agencja AFP, powołując się na Pałac Elizejski. Miał odwiedzić Polskę 13 października, wraz ze swoim ministrem spraw zagranicznych Jean-Marc Ayraultem w ramach konsultacji międzyrządowych. Pałac Elizejski podał, że ma to związek z zerwaniem przez Polskę negocjacji o zakupie 50 śmigłowców Caracal o wartości 13,5 mld zł. Hollande polecił szefowi dyplomacji, by „szybko udał się do Warszawy”. Dzisiaj MON wydał komunikat, w którym stwierdza, że Polska może domagać się zadośćuczynienia za fiasko rozmów ws. caracali.

Dowiedz się więcej:

Na czym polegał kontrakt na caracale?

Caracal został wybrany w ubiegłym roku do końcowych rozmów w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiego wojska. We wtorek Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że ofertę offsetową Airbus Helicopters uznało za niezadowalającą, a dalsze negocjacje za bezprzedmiotowe.

Czy Polska zapłaci karę za zerwanie kontraktu?

Dziennik „Fakt” napisał dzisiaj, że Polska może zapłacić karę za zerwanie rozmów offsetowych w sprawie śmigłowców Caracal. W odpowiedzi na to MON wydał dzisiaj oświadczenie, w którym stwierdza, że doniesienia te „wprowadzając w błąd opinię publiczną. „To raczej Polska może domagać się zadośćuczynienia w związku z odmową podpisania umowy offsetowej przez stronę francuską” – stwierdził resort. Kontrakt został zerwany z winy francuskiego producenta – czytamy w piśmie. ”Przypominamy, że rząd PO i PSL chciał wydatkować na rzecz producenta francuskiego 13,5 mld zł., kupując tam śmigłowce Caracal. Nie zawarł jednak kontraktu na offset, czyli obowiązkowych dostaw technologii dla Polski. Rząd francuski był w pełni świadomy, że powodzenie umowy zależy od porozumienia w sprawie offsetu” – głosi komunikat. Zdaniem MON strona francuska w ciągu 9 miesięcy negocjacji odrzuciła polskie propozycje offsetu. W tej sytuacji wicepremier Mateusz Morawiecki „uznał dalsze negocjacje za bezzasadne”.

Dlaczego Polska zrezygnowała z caracali?

We wtorek Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe w związku z przetargiem na śmigłowce dla wojska, poinformowało, że „Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej. Kontrahent nie przedstawił oferty zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe” – podano.

Na czym polegały negocjacje w sprawie caracali?

Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września ubiegłego roku. Jej zawarcie było warunkiem podpisania kontraktu o dostawie 50 wiropłatów. W kwietniu 2015 MON w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska do końcowego etapu zakwalifikowało śmigłowiec H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters. Decyzja wzbudziła sprzeciw PiS i związków zawodowych działających w zakładach, których oferty zostały odrzucone – PZL Mielec z maszyną Black Hawk i PZL Świdnik, proponujących maszynę AW149. Świdnik pozwał Inspektorat Uzbrojenia MON i wniósł o zamknięcie postępowania bez wyboru oferty. W maju sąd pierwszej instancji oddalił pozew. PiS zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargu, argumentując, że wymagania mogły preferować maszynę europejskiego koncernu. Minister obrony Antoni Macierewicz na początku urzędowania podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce.

 min. Antoni Macierewicz mówił o wycofaniu się z kontraktu na 

„No to mamy największy kryzys w stosunkach polsko-francuskich od 2003 r., gdy Chirac nas pouczał w sprawie Iraku” – napisał na Twitterze Bartosz Węglarczyk, dziennikarz.

No to mamy największy kryzys w stosunkach polsko-francuskich od 2003 r. gdy Chirac nas pouczał w sprawie Iraku 

Zobacz też WIDEO: Caracal – prezentacja modelu

hollande

gazeta.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS