PiS, TK, 16.08.2016

 

WTOREK, 16 SIERPNIA 2016, 15:40

Bochenek: W ogóle nie można mówić o jakimkolwiek zakwestionowaniu nowej ustawy o TK

Jak mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek w rozmowie z Agatą Adamek w TVN24:

– W ogóle nie można mówić o jakimkolwiek zakwestionowaniu tej ustawy, ponieważ Trybunał nie procedował w sposób przewidziany przez prawo. Nie może być tak, że działania nielegalne… Proszę zapytać sędziów TK, na podstawie jakiej podstawie prawnej orzekali. Nie ma takiego przepisu – mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek w TVN24.

15:33

Bochenek na pytanie, co zostało dzisiaj opublikowane: Sam nie wiem. Te rozstrzygnięcia nie są nazywane wyrokami

Jak mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek w rozmowie z Agatą Adamek w TVN24:

„Ostatnie spotkanie sędziów TK nie miało – moim zdaniem, i zdaniem wielu prawników – mocy wiążącej. Odbywało się z naruszeniem ustawy z grudnia 2015 roku, więc ciężko o tym mówić, że w trakcie tego spotkanie zapadło jakiekolwiek wiążące orzeczenie. Będziemy wydawali wszystkie wyroki, które będzie wydawał TK, pod warunkiem, że one będą osadzone w przepisach obowiązujacych ustaw”

Na pytanie, czy to, co zostało dzisiaj opublikowane, to wyroki, rzecznik rządu stwierdził:

„Sam nie wiem… Wyrok musi spełniać określone kryteria, wymagania. Te dokumenty, które są wysyłane do KPRM przez prezesa Rzeplińskiego, nie spełniają takich kryteriów. Są procedowane w niewłaściwym trybie. Publikujemy to dlatego, że to dopuszcza to ustawa”

– Te rozstrzygnięcia nie są nazwane wyrokami, ponieważ one nie spełniały tych kryteriów ustawowych, które były przewidziane przez akty prawne, które obowiązywały w chwili ich wydawania – dodał Bochenek.

co dziś

300polityka.pl

Rząd wydrukował niektóre wyroki Trybunału, ale bez tych z 9 marca i 11 sierpnia

jagor, PAP, 16.08.2016

Rząd Beaty Szydło wydrukował 21 orzeczeń TK

Rząd Beaty Szydło wydrukował 21 orzeczeń TK (Fot. Sławomir Kamiński)

• Rząd opublikował wyroki TK wydane po 9 marca tego roku
•To 21 orzeczeń, ale m.in. bez tego z 9 marca o niekonstytucyjności noweli
• Wyroki opublikowano na podstawie ustawy z 22 lipca o TK

 

W internetowych wydaniach Dziennika Ustaw ukazało się 18 wyroków, a Monitora Polskiego – 3. Wśród nich jest m.in. lipcowy wyrok o konstytucyjności ustawy o gruntach warszawskich, którą – przed decyzją o podpisaniu – zaskarżył w sierpniu 2015r. poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

Wyroki opublikowano na podstawie ustawy z 22 lipca o Trybunale Konstytucyjnym. Jej artykuł 89. głosi: „W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy ogłasza się rozstrzygnięcia Trybunału wydane przed dniem 20 lipca 2016 r. z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, z wyjątkiem rozstrzygnięć dotyczących aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą”. Weszła ona w życie właśnie w poniedziałek.

Nowa ustawa PiS o TK w części niezgodna z konstytucją

W miniony czwartek pełny skład TK uznał za niezgodne z konstytucją kilkanaście zapisów ustawy z 22 lipca, w tym cały artykuł 89. – według TK nie wchodzą one w życie. Zdania odrębne złożyli sędziowie: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski. Według nich organa państwa nie mogą honorować rozstrzygnięcia „wydanego z rażącym naruszeniem prawa”. Rząd zapowiadał wtedy, że nie wydrukuje tego wyroku.

Art.89 i prawo uznaniowe do publikacji wybranych orzeczeń

TK uznał, że na mocy art. 89. „ustawodawca przyznał sobie prawo wyboru orzeczeń Trybunału podlegających publikacji”. „Ustawodawca nie jest władny oceniać, które orzeczenia sądu konstytucyjnego mogą być publikowane, a które na publikację nie zasługują” – ocenił. TK „odnotował również stygmatyzujące stwierdzenie o rozstrzygnięciach Trybunału wydanych >>z naruszeniem przepisów ustawy<< o TK z 2015 r.”. Według TK „ustawodawca zrecenzował konkretne wyroki TK, podjęte przez konkretnych sędziów TK w odniesieniu do konkretnych spraw i przypisał sędziom TK działanie niezgodne z prawem, usprawiedliwiając w ten sposób wcześniejszą odmowę publikacji wyroków TK”.

rZądSzydło

gazeta.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS