Rzepiński, 18.08.2016

 

CZWARTEK, 18 SIERPNIA 2016, 17:13
tk1

Rzepliński: Sprawa jest fałszywie przedstawiana jako konflikt sędziego i Prezesa TK. Chodzi o treść orzeczeń

Jak czytamy w komunikacie prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego o wszczęciu przez prokuraturę śledztwa w sprawie niedopuszczenie do orzekania 3 wybranych przez Sejm sędziów:

1. Sprawa jest świadomie fałszywie przedstawiana jako konflikt sędziego i Prezesa Trybunału, który go nie chce dopuścić rzekom odo orzekania.
2. Chodzi zaś o treść orzeczeń Trybunału, jako niezależnego organu władzy sądowniczej. Prezes Trybunału jest zobowiązany wykonywać orzeczenia Trybunału. Prokuratura nie jest kompetentna do kontroli orzeczeń Trybunału, ani sposobu ich wykonywana przez Prezesa Trybunału.
3. Podstawy prawne legalnego wyboru 3 sędziów październikowych zostały określone w wyroku K 34/15.
4. O prawidłowości wyboru sędziów październikowych wypowiedział się Trybunał w uzasadnieniu postanowienia U 8/15.
5. O niezgodności z Konstytucją art. 90 ustawy z 22.07.2016 r. orzekł Trybunał w wyroku K 39/16.

300polityka.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. prezesa TK. Chodzi o zawiadomienie jednego sędziów niedopuszczonych do orzekania

mk, PAP, 18.08.2016

Andrzej Rzepliński

Andrzej Rzepliński (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

• Katowicka prokuratura wszczęła śledztwo ws. Andrzeja Rzeplińskiego
• Chodzi o niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień
• Sprawa ma związek z niedopuszczeniem do orzekania trzech sędziów
Jest śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego. Chodzi o niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Śledztwo wszczęła Prokuratura Regionalna w Katowicach. Sprawę do Katowic skierowała Prokuratura Krajowa. Zawiadomienie złożył jeden z sędziów TK -  Mariusz Muszyński.

Dowiedz się więcej:

Jakie zarzuty kieruje Mariusz Muszyński wobec prezesa TK?

Mariusz Muszyński zarzucił prezesowi Rzeplińskiemu nadużycie władzy. Twierdzi, że niezgodnie z prawem odsunął od orzekania jego i dwóch innych sędziów Trybunału wybranych przez obecny Sejm – Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha. Kilka dni temu napisał do Rzeplińskiego list, w którym żąda umożliwienia mu podjęcia obowiązków zawodowych.

Jak na te zarzuty odpowiada prezes TK Andrzej Rzepliński?

- Jest to próba, jak rozumiem – nieudolna, ingerencji w niezależność i odrębność władzy sądowniczej – komentuje informację o wszczęciu śledztwa prezes TK. Prezes TK jeszcze kilka dni temu podtrzymywał swoje słowa, wygłoszone w lipcu w Sejmie. Mówił, że dopuszczenie trzech sędziów z grudnia ub.r. do orzekania prowadzi do niekonstytucyjnego zniweczenia wyroku z 3 grudnia ub.r.

Jaka obecnie jest sytuacja wybranych sędziów?

Zdaniem Andrzeja Rzeplińskiego, nie można dopuścić trzech grudniowych sędziów do orzekania. Oprócz Muszyńskiego, dotyczy to też Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego. Jak twierdzi Rzepliński, według wyroku TK ich miejsca są zajęte przez wcześniej wybranych trzech sędziów z października 2015 r. – Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka.

Zobacz także: Trybunał Konstytucyjny uznał część przepisów nowej ustawy o TK za niezgodne z konstytucją

 

radio tok fm

TOK FMDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS