Antyaborcja, 30.11.2017

Projekt ustawy zaostrzającej przepisy aborcyjne już w Sejmie

Komitet „Zatrzymaj aborcję” złożył dziś w Sejmie obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej. Znosi on możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Projekt przygotowała Fundacja Życie i Rodzina. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ma trzy miesiące na przeprowadzenie pierwszego czytania projektu tej ustawy.

Teraz aborcja jest w Polsce dopuszczalna jedynie w trzech przypadkach: gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, zagraża życiu lub zdrowiu kobiety bądź w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Projekt fundacji Życie i Rodzina w praktyce oznaczać może całkowity zakaz aborcji. Z danych resortu zdrowia wynika bowiem, że na 1100 legalnych zabiegów przeprowadzonych w ubiegłym roku aż 1044 dotyczyły tej właśnie przesłanki. Według ekspertów przyjęcie takiego rozwiązania może też spowodować, że lekarze będą się bali kierować kobiety na badania prenatalne.

W Sejmie od przeszło miesiąca na rozpatrzenie czeka inny obywatelski projekt – Komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, który zmierza do liberalizacji obecnych przepisów w sprawie aborcji. Projekt ten, oprócz prawa do przerwania ciąży do 12. tygodnia na żądanie kobiety, przewiduje także refundację antykoncepcji oraz swobodny dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Obecnie pigułka „dzień po” dostępna jest wyłącznie na receptę. Autorzy propozycji chcą też ograniczenia stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia.

Projekt „Zatrzymaj aborcję” popierają biskupi, którzy wspierali także zbieranie pod nim podpisów. Głosowanie za tym projektem zadeklarowało wielu polityków PiS, włącznie z premier Beatą Szydło. A Andrzej Duda już zapowiedział, że taką ustawę podpisze.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS