Sondaż, 26.04.2017

 

Zmiana lidera! Platforma pierwszy raz od dawna wyprzedziła PiS [SONDAŻ]

tps, 26.04.2017

Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta

PO może liczyć na 31 proc. poparcia, a PiS – na 29 proc. Tak wynika z najnowszego sondażu Kantar Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN24. Po raz kolejny nie ma dobrych informacji dla Nowoczesnej.

To pierwszy od dawna sondaż, w którym Platforma Obywatelska objęła prowadzenie. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce… 712 dni temu, 15 maja 2015 roku.

W porównaniu do poprzedniego badania, partia Grzegorza Schetyny odnotowała wzrost poparcia o 4 punkty procentowe. W sumie może liczyć na 31 proc. głosów. Na drugie miejsce spadł PiS z 29 proc. (poparcie bez zmian). Trzecie miejsce należy do ruchu Kukiz’15 – 10 proc. (bez zmian), a czwarte do SLD – 6 proc. (spadek o 2 punkty). Do Sejmu weszłaby jeszcze Nowoczesna z 5-procentowym poparciem (spadek o 3 punkty).

Pod progiem wyborczym wylądowały PSL (3 proc., spadek o jeden punkt), Partia Wolność (także 3 proc. i spadek o jeden punkt), Partia Razem (3 proc., tu wzrost o jeden punkt) oraz Ruch Narodowy (1 proc., wzrost o jeden punkt).

Odpowiedzi nie udzieliło 2 proc. badanych. Wariant „Nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem” wskazało z kolei 7 proc. pytanych.

Badanie przeprowadziła pracownia Kantar Millward Brown w dniach 24-25 kwietnia na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24. Próba wyniosła 1001 osób.

PO pnie się w górę

Jak wyglądały wyniki ostatnich badań? Jeszcze 20 kwietnia liderem był PiS (38 proc.). Dalej uplasowały się PO (19 proc.), Kukiz’15 (11 proc.) oraz Nowoczesna (5 proc.) – wynikało z zestawienia Kantar Public (d. TNS Polska).

Tymczasem sondaże z marca – przeprowadzone po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej – pokazywały niewielką przewagę PiS nad PO. W sondażu pracowni IBRIS dla „Rzeczpospolitej” PiS zanotowało 29 proc. poparcia. Druga w sondażu PO odnotowała skok poparcia aż o 10 pkt. proc., do 27 proc. Pracownia IPSOS dla OKO.press podała wyniki sondażu, gdzie chęć oddania głosu na PiS wyraziło 32 proc. pytanych, a na PO – 28 proc. (wzrost o 8 pkt. proc.).

A TERAZ ZOBACZ: Jak PiS traci poparcie w sondażach

gazeta.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS