TVP, 26.11.2017

Michał Rachoń poucza rzecznika PO

Michał Rachoń, twarz dzisiejszego dziennikarstwa czasów „dobrej zmiany” wie najlepiej, co przystoi jego rozmówcom. I wiedzy tej nie waha się użyć.

Oto w trakcie programu „Woronicza 17” miała miejsce ostra wymiana zdań między zaproszonymi politykami. Jej powodem stała się przyjęta przez Sejm uchwała, upamiętniająca ofiary bolszewizmu. Rachoń dopytywał, dlaczego PO i Nowoczesna nie głosowały za jej przyjęciem. Jako pierwszy na to pytanie odpowiadał poseł PO Jan Grabiec. – „Dlatego że głosami PiS-u przyjęty został absurdalny tekst rezolucji, kompletnie niezgodny z prawdą historyczną, mieszający bieżącą politykę i jakieś antylewicowe wątki z watkami dotyczącymi historii” – stwierdził. Rachoń poprosił o wskazanie przez posła konkretnych zapisów uchwały, które nie pozwoliły posłom PO głosować za ich przyjęciem.

– „Mogę podać konkret” – powiedział rzecznik PO i podniósł tablet ze zdjęciem z manifestacji narodowców w Katowicach, podczas której powieszono portrety europosłów PO. – „Tym konkretem jest to, co się dzieje w Polsce. Od dwóch lat narasta w Polsce faszyzm, za przyzwoleniem rządu PiS-u” – dodał. Wówczas przerwał mu Rachoń: – „Panie pośle, ja nie pozwolę na kolportowanie tego rodzaju informacji, dezinformacji” – ocenił. – „To są zdjęcia wczorajszej manifestacji faszystów w Katowicach, którzy zbudowali szubienice na placu Katowic, chronieni przez policję – kontynuował Grabiec. To jednak prowadzącego nie uspokoiło i dalej ponawiał pytanie o powód, dla którego PO nie zagłosowało za sejmową uchwałą.

Zdeterminowany polityk PO postanowił więc rozmawiać z pozostałymi gośćmi – „To jest test dla prokuratora generalnego, czy zrobicie coś z faszyzmem, który w tej chwili rozwija się w Polsce?” – zwrócił się Grabiec do wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika. Na to znów wkroczył Rachoń. – „Udział polityka w programie, również polityka opozycji, nie polega na wygłaszaniu własnych opinii w oderwaniu od tematu…” – pouczył rzecznika PO. – „Tylko ma głosić opinie z przekazu partyjnego PiS-u, tak jak pan” – odparował Grabiec. – „Odpowiedziałem panu na pytanie i chcę kontynuować. Dzisiaj problemem w Polsce jest to, że roztaczany jest parasol ochronny nad faszyzmem. To dzisiaj jest problem wizerunku Polski za granicą, że kolejny raz faszyści budujący szubienicę na placu w Katowicach będą świadczyli o Polsce”.

Rachoń tymczasem po raz kolejny zadał mu pytanie o nieakceptowalne dla PO fragmenty uchwały dotyczącej upamiętnienia ofiar bolszewizmu, a wobec braku satysfakcjonującej go odpowiedzi – nie zawracając sobie głowy mówiącym nadal Grabcem – przekazał głos posłowi Nowoczesnej Piotrowi Misiło. – „To jest naprawdę skandal panie redaktorze, po co pan mnie do programu zaprasza, skoro pan mi nawet jednego zdania nie daje powiedzieć, pan mnie cały czas zagaduje – poskarżył się Grabiec, ale dziennikarz pozostał jednak niewzruszony. Rzecznik PO jeszcze kilkukrotnie próbował dopytać o sprawę katowickiej szubienicy wiceministra Michała Wójcika i innych gości w studiu, w tym szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. Nie uzyskał jednak nic, oprócz ogólnikowych zapewnień. – „W Polsce nie ma, nie było i nie będzie faszystów, bo Polska była ofiarą faszyzmu i nazizmu niemieckiego” – ujmująco przekonywał Szczerski. Zdaniem Wójcika, przez takich ludzi jak Grabiec „źle się mówi o Polsce na całym świecie”, pośrednio potwierdzając obawy rzecznika PO. Do akcji ponownie wkroczył Michał Rachoń, znów z pouczeniem. – „Panie pośle, chciałem pana poinformować, że od dwunastu minut mówi pan bez przerwy z każdym kolejnym dyskutantem – zwrócił się do polityka PO.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS